Askiburgion-logo
+420 731 128 235
Hlavní stránka   »   Geocaching

Geocaching

Při turistice nebo výletu v Jeseníkách, Rychlebských horách a Kralickém Sněžníku, mohou zájemci využít této skvělé zábavy. A to, hledání "kešek" podle GPS. Naleznete jich v horách ukrytých opravdu hodně. Stačí mít aplikaci v telefonu, GPS, pevné boty a dobrou náladu a hurá do terénu!

Co to je GEOCACHING ?

Je hra na pomezí sportu a turistiky, která spočívá v použití navigačního systému GPS při hledání skryté schránky nazývané cache (v češtině psáno i keš), o níž jsou známy její zeměpisné souřadnice (v systému WGS 84). Při hledání se používají turistické přijímače GPS. Člověk zabývající se geocachingem bývá označován slovem geocacher, česky též geokačer nebo prostě kačer. Po objevení cache, zapsání se do logbooku a případné výměně obsahu ji nálezce opět uschová a zamaskuje.

Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umisťování keší na místech, která jsou něčím zajímavá a přesto nejsou turisticky navštěvovaná. V popisu cache (listing) jsou pak uvedeny informace o místě s jeho zvláštnostmi a zajímavostmi. Cache se ale umisťují i do zajímavých míst velmi frekventovaných. V některých případech je zajímavým právě úkol, který je s nalezením cache spojen.

 

 Geocaching je celosvětová hra, do které se může zapojit každý, kdo je vlastníkem GPS příjímače. GPS, česky "džípíeska", je přístroj připomínající mobilní telefon, kterým můžete určit vaši pozici kdekoliv na Zemi. Přístroj tuto pozici vypočte pomocí signálu přicházejícího z družic systému Navstar, kterých krouží kolem Země 24. GPS ale umí také navigovat na zadané souřadnice. A právě na tom je geocaching založen. 
     Na internetových adresách www.geocaching.com případně www.geocaching.cz si najdete souřadnice hledané schránky - cache, případně se tam dozvíte podrobnosti o její velikosti, o tom kde je ukryta, jak je její hledání obtížné, jak náročný je terén, kdo ji před vámi navštívil a kdo j e jejím zakladatelem a správcem.
     Abyste měli přístup do databáze se všemi informacemi, je nutno se na stránce www.geocaching.com zaregistrovat a vytvořit si účet s nějakou přezdívkou. Registrace je zdarma a je v angličtině. Na vašem účtu se pak uchovávají informace o cache, které jste kdy našli. Cache jsou poschovávané po celém světě a každým dnem jejich počet roste, stejně jako počet hledačů.

 

 

 


Hledání cache
Než se vydáte na lov cache, nejprve si podle mapy najdete, kde se přibližně cache nachází. Pak už se řídíte navigací GPS. Sledujete šipku na displeji, která vám ukazuje směr a vzdálenost, která zbývá na dané místo. Takto dojdete až na zadané souřadnice (GPS má přesnost asi 5m) a potom už zbývá cache dohledat. Může být pod kamenem, v zídce, na stromě… Zkušený cacher už ví, kde má hledat, i když vždy ho může zakladatel cache překvapit novým neobvyklým úkrytem. Hledání vám mohou usnadnit nápovědy nebo dokonce fotografie, které si na stránce cache můžete prohlédnout. Ale také nemusíte, to už záleží na vás, jak si věříte a jak moc si chcete hledání usnadnit.

 


Co je to cache?
Přesný překlad by mohl být zásobárna, mrtvá schránka, tajný úkryt, skrýš. V praxi je to nejčastěji plastová nádobka k uchovávání potravin, která obsahuje tzv. logbook (notýsek, něco jako vrcholová kniha), kam zapíšete, kdy jste cache našli, co jste si vzali a co do ní dali. Můžete také připsat, jak se vám cache líbí, zda jste ji našli snadno, popřípadě co zajímavého jste při hledání cache zažili. To samé potom zapíšete také na internet a na vaše konto se připočte další nalezená cache. V cache jsou uschovány také dárečky pro nálezce, např. přívěšek ke klíčům nebo hračky z Kinder vejce. Nálezce si může z cache něco vzít, ale musí tam zase něco vložit, aby se nestalo, že cache zůstane prázdná. 

 


Velikost cache
Cache jsou různých velikostí a typů. Podle velikosti jsou to regular (běžná), small (malá), a micro. Každopádně při registraci nově založené cache se na stránkách www.geocaching.com dozvíte, do jaké kategorie svoji cache zařadit. Běžná cache má rozměry asi 30x20x10cm a je to nejčastěji zmiňovaná plastová krabička na potraviny. Malá cache je krabička o velikosti plechovky od dýmkového tabáku. Mikro cache má velikost krabičky na svitkový film nebo menší. Obsahuje pouze malý logbook a nejčastěji je spojena s magnetem a pomocí něho přichycena na nejrůznějších místech. Tento druh cache je nejčastěji vyžíván ve městech, kde může mikrocache díky malým rozměrům zůstat skryta nezasvěceným i na nejrušnějších ulicích. 

 


Typy cache
Cache můžeme dále rozdělit na několik typů - tradiční, virtuální, multi cache a další.
Tradiční cache je taková, že přímo na souřadnicích je ukrytá schránka.
Virtuální cache znamená, že na souřadnicích je třeba pamětní deska a vaším úkolem je zjistit datum uvedené na desce, nebo zkrátka najít odpověď na zadanou otázku a zaslat ji emailem zakladateli cache.
Multi cache může být taková, že na souřadnicích najdete schránku s dalšími souřadnicemi a teprve ty vás dovedou ke konečné schránce. Nebo na souřadnicích získaných z internetu musíte získat nějaké hodnoty, které dosadíte do vzorce a tím opět získáte souřadnice konečné cache. Většinou najdete nějakou informační tabuli nebo pomník a máte použít čísla, která tam jsou uvedena, nebo musíte na daném místě spočítat lampy, okna na domě apod.
Dalšími méně rozšířenými typy jsou webcam cache. To musíte jít zamávat do nějaké webové kamery a zavolat kamarádovi, který sedí u počítače a snímek z kamery uloží. 
Existuje také event cache. To znamená, že někdo vyhlásí meeting cacherů, třeba společnou procházku za cache zakončenou posezením u piva, a všichni zúčastnění si pak mohou připsat tuto event cache na své konto.

 


Kde získat GPS?
Způsobů je několik. Asi nejjednodušší je zakoupit GPS v obchodě, kde vám s výběrem poradí. Další možností je koupit GPS starší na inzerát. Cena je pak řádově poloviční a opotřebení GPS není tak viditelné jako třeba u mobilních telefonů. Ceny GPS přístrojů se v inzerátech pohybují v rozmezí 2500-5000Kč podle typu a stáří přístroje. Poslední variantou je koupě GPS přístroje z internetového obchodu z USA, kde je cena nového přístroje až o polovinu nižší než v Evropě. Nese to však jistá úskalí. V přístroji je nahraná základní mapa podrobnější pro Severní a Jižní Ameriku a v přístroji zřejmě nebude k dispozici čeština. 

 


Kde všude je možno cache hledat?
Když se podíváte na mapu ČR s rozložením kešek www.geocaching.cz/Cachemapa.aspx, zjistíte, že jejich největší koncentrace je v Praze a okolí. Ale geocaching je hra celosvětová a cache jsou rozmístěny doslova po celém světě. Dalo by se říct, že hustota rozmístění cache odpovídá technické vyspělosti daného státu a v rámci státu je přímo úměrná hustotě osídlení. Cache můžete hledat na procházce v parku, při vysokohorském výstupu, na rodinném výletě i na služební cestě. Může to být dobrá zábava pro mladé i pro důchodce, pro turisty i pro obchodní zástupce na cestách. Hledat cache může i rodina s malými dětmi, na které čeká v každé cache nějaké nové překvapení. Hledání cache vás možná zavede na místa, na která by vás jinak ani nenapadlo se podívat. Geocaching je zábava pro lidi se srdcem na pravém místě a s touhou po dobrodružství.

http://bunkriky.3nec.cz/

 

nahoru
sledujte nás
fb_icon inst_icon gp_icon

C) Ubytování v Jeseníkách. 2014 Všechna práva vyhrazena

Tvorba webových stránek Netsimple

Jedná se o zkušební verzi webu. Omluvte prosím případné chyby. Děkujeme.